Skip to main content

Moda na triathlon. Jak zacząć trenować?

Triathlon to multidyscyplina sportowa, która łączy w sobie bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. W naszym kraju trójbój cieszy się od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób, które na co dzień biegają lub jeżdżą na rowerze, decyduje się na pokonanie własnych barier i bierze udział w zawodach triathlonowych. Jednak ten rodzaj sportu nie jest dla amatorów. Trzeba cieszyć się doskonałą kondycją i żelazną wytrzymałością. Nie bez kozery jedne z największych wyścigów triathlonowych na świecie noszą nazwę IRONMAN.

Krótka historia triathlonu

Pierwsze tego typu zawody zostały zorganizowane w San Diego w 1974 roku. Dopiero dekadę później podobne rozgrywki odbyły się w naszym kraju. Wyścigi triathlonowe w zależności od rodzaju imprezy rozgrywane są na różnych dystansach. Najsłynniejszy IRONMAN stawia przed zawodnikami nie lada wyzwanie. Uczestnicy muszą przepłynąć wpław 3,8 km, przejechać na rowerze 180 km i na koniec przebiec maraton, czyli aż 42 kilometry. Do czasu końcowego dolicza się także czas, w którym zawodnicy zmieniają stroje.

Jak przygotować się do zawodów triathlonowych?

Przede wszystkim niezbędne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Triathloniści trenują często i intensywnie, wszystko po to, aby zwiększyć swoją wytrzymałość i dodatkowo uniknąć kontuzji. Przy tak wymagającym wysiłku nawet najmniejszy uraz może całkowicie wyeliminować zawodnika ze startu. Zaleca się treningi 3 do 5 razy w tygodniu. Ćwiczenia obejmują wszystkie grupy mięśniowe. Bardzo często triathloniści w czasie jednej sesji trenują dwie dyscypliny np. jazdę na rowerze, a później bieganie.

Niezwykle ważne jest także wsparcie psychiczne i odpowiednie odżywianie. Produkty spożywcze powinny dostarczać organizmowi bardzo dużo energii w postaci węglowodanów prostych, a w okresie spoczynku – białka – tak, aby ciało mogło się odpowiednio zregenerować. Przygotowanie zawodnika do triathlonu jest procesem długotrwałym i skomplikowanym, warto zasięgnąć tutaj porady specjalistów – trenerów personalnych oraz aktywnych trójboistów.

Jaki sprzęt wybrać?

Żelazna kondycja fizyczna jest jednak tylko jedną z wielu składowych. Dodatkowo triathloniści, zwłaszcza początkujący, powinni zwrócić szczególną uwagę na dobór sprzętu oraz stroju. Oczywiście można próbować pokonać dystans 180 km zwykłym rowerem górskim, jednak specjalny rower triathlonowy zdecydowanie lepiej zda egzamin. Wśród zawodników trójboju częstym wyborem są lekkie i zwinne rowery szosowe z cienkimi oponami. Do tego wygodne obuwie oraz komfortowy i elastyczny strój.

Zarówno do treningu, jak i do występu w samych zawodach świetnie sprawdzą się ubrania termoaktywne marki Treen. Doskonale odprowadzają wilgoć, pozwalają skórze oddychać i nie krępują ruchów.

Marka Treen została stworzona z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Dodatkowym atutem bielizny termoaktywnej Treen jest fakt, że została ona zaprojektowana i przetestowana przez profesjonalnych sportowców. Wybierając odzież Treen, zyskujesz gwarancję wygody i niezawodności. Przy tak intensywnym wysiłku jakim jest triathlon nawet najmniejszy detal ma znaczenie. Dlatego właśnie warto wybrać firmę godną zaufania, która wspiera zawodników wszelkich dyscyplin i pomaga w odniesieniu sukcesu.

Chcesz zacząć trenować triathlon? Czy może grasz amatorsko w koszykówkę? Bez względu na rodzaj sportu jaki uprawiasz odzież termoaktywna marki Treen zapewni Ci wygodę, uczucie suchości i swobodę ruchów, dzięki temu będziesz mógł w 100% skupić się na treningu.

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu online na www.treen.pl

Podobne artykuły

Jak dbać o aktywność fizyczną w domu?

Z czego wykonuje się bieliznę termoaktywną?