Skip to main content

Jak dbać o odzież sportową? 5 najczęstszych błędów

Jak dbać o odzież sportową?  5 najczęstszych błędów.

Metki wszyte w ubrania dla wielu osób pozostają tajemnicą. Znaczki, cyferki i symbole, które można znaleźć przy koszulkach czy innych częściach garderoby zawierają sporo cennych informacji. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, jak odpowiednio dbać o taką odzież. To z kolei zapewni jej dłuższą żywotność, a Tobie komfortowe użytkowanie.

Jeżeli jednak nie chcesz zagłębiać się w symbolikę stosowaną przez producentów sportowej odzieży, mamy dla Ciebie 5 porad czego unikać podczas pielęgnacji ubrań treningowych.

Porada 1 – nie prasuj

Odzieży sportowej, używanej w trakcie treningów na siłowni czy na sali do ćwiczeń nie należy prasować. Materiały, z których wykonane są takie ubrania „nie lubią” wysokich temperatur i pary wodnej. W trakcie prasowania mogą stracić swoje cenne właściwości wentylacyjne lub termoaktywne. Taką odzież po praniu wystarczy odpowiednio roztrzepać i równo rozwiesić na suszarce. Dzięki temu zagniecenia nie będą widoczne, a Ty będziesz mógł swobodnie trenować.

Porada 2 – nie pierz w zbyt wysokiej temperaturze i na programie nie dostosowanym do odzieży sportowej

Dzisiaj pralki wyposażone są w dziesiątki różnych funkcji i programów, które w inteligentny sposób same dbają o Twoją odzież. Podczas prania nie ustawiaj zbyt wysokiej temperatury, ponieważ tak samo jak w przypadku prasowania, odzież może stracić swoje właściwości. Dodatkowo wybierz na panelu Twojej pralki opcję sport – wtedy będziesz miał pewność, że program piorący jest wystarczająco delikatny, aby nie zniszczyć Twoich ubrań, a jednocześnie pozwoli pozbyć się z nich wszystkich zanieczyszczeń takich jak pot czy kurz. Jeśli jakimś cudem Twoja pralka nie posiada opcji prania ubrań sportowych, ustaw ręcznie temperaturę nie przekraczającą 40 stopni.

Porada 3 – nie używaj agresywnych detergentów

Odzież sportowa wytrzyma wiele na sali treningowej czy na siłowni, jednak wbrew pozorom materiały, z których jest wykonana, są dość wrażliwe. W związku z tym nie należy stosować silnych środków odplamiających, wybielaczy, a także nie zaleca się korzystania z płynów do płukania. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych, a przy tym niedrogich preparatów, stworzonych z myślą o pielęgnacji ubrań treningowych.

Porada 4 – pierz często

Absolutnie nie martw się tym, ze Twoja koszulka do biegania prana jest codziennie lub co drugi dzień. Oczywiście częste używanie odzieży sportowej, pranie jej i suszenie sprawi, że po pewnym czasie ubranie się „zużyje”. Jednak znacznie gorzej, na kondycję ciuchów, wpływa przetrzymywanie ich w torbie lub koszu na pranie. Nie wspominając o rozwoju bakterii oraz mało przyjemnym zapachu.

Porada 5 – odzież sportową pierz osobno

Nie należy wrzucać do bębna pralki jednocześnie płaszczy, spodni i odzieży sportowej. Po pierwsze dlatego, że ubrania treningowe potrzebują innych parametrów prania. Po drugie, delikatne koszulki sportowe mogą łatwo się zniszczyć zahaczając np. o rzep lub zamek w dżinsach.

Odzież termoaktywna marki Treen tworzona jest z najwyższej jakości materiałów. Dzięki temu nasze ubrania są wyjątkowo wytrzymałe i wygodne. Sprawdź sam!

Podobne artykuły

Najlepszy prezent pod choinkę

Bielizna sportowa. Jak wybrać?