Skip to main content

Różnica między odzieżą termiczną a termoaktywną

Zamienne wykorzystywanie pojęć bielizna termiczna i bielizna termoaktywna nie jest właściwe, ponieważ mają one nieco inne znaczenie, a odzież – nieco odmienne funkcje. Czym zatem różnią się od siebie i gdzie wykorzystywana jest odzież termiczna, a w jakich przypadkach niezbędna jest odzież termoaktywna?

Każda koszulka termoaktywna jest odzieżą termiczną, ale nie każde ubranie termiczne jest jednocześnie termoaktywne.

Pojęcie odzieży termicznej

Odzież termiczna to każdego rodzaju ubrania, które chronią przed chłodem i nadmiernym wyziębieniem organizmu. Jest wykorzystywana w okresie późnej jesieni, zimy i przedwiośnia. Oprócz ochrony przez zimnem, często chroni też przed deszczem, śniegiem i przenikliwym wiatrem.

Cechą charakterystyczną odzieży termicznej gwarantowanie użytkownikom wysokiego poziomu izolacji cieplnej. Wyższy, niż standardowe ubrania. Najczęściej produkuje się ją z materiałów o gęstej, grubej strukturze, które chronią organizm przed wyziębieniem. Są to np. bluzy polarowe, swetry wełniane, grube bluzy bawełniane, ocieplane kurtki itp. Wadą odzieży termicznej jest to, że nie umożliwia ona właściwej wentylacji. Jeśli spocimy się pod wełnianym swetrem, pot nie zostanie odprowadzony na zewnątrz, w efekcie materiał nasiąknie wilgocią, a my sami znacznie szybciej zaczniemy marznąć.

Z tego powodu odzież termiczna nie jest wskazana przy uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Dla sportowców, którzy trenują na zewnątrz również w czasie zimy, polecana jest specjalna termoaktywna odzież.

Termoaktywna odzież dla sportowców

Ubrania termoaktywne są specyficznym typem odzieży funkcyjnej, która z jednej strony pomaga w zachowaniu stałej i optymalnej temperatury ciała, a z drugiej skutecznie chroni przed wilgocią odprowadzając pot na zewnątrz. Każda bluza, czy koszulka termoaktywna będzie więc stanowiła doskonałą izolację cieplną, czyli spełni wymagania odzieży termicznej, a jednocześnie da wysoki poziom wentylacji.

Bielizna termoaktywna produkowana jest bowiem ze specyficznych materiałów. Mogą to być materiały sztuczne, takie jak poliamid, polipropylen, czy naturalne materiały pochodzenia zwierzęcego np. wełna merynosów. Dodatkowo wielu producentów uszlachetnia tkaniny, z których produkowana jest odzież termiczna, poprzez dodanie do nich m.in. jonów srebra.

Termoaktywna bielizna sprawdza się wśród osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza podczas treningów organizowanych na świeżym powietrzu. Jest stosowana przez narciarzy, biegaczy, rowerzystów, czy osoby uprawiające nordic walking. Nie grzeje, a jedynie utrzymuje ciepło wyprodukowane przez organizm. Jeśli się spocimy, wilgoć zostanie odprowadzona na zewnątrz. Z kolei chłód odczuwalny w powietrzu, zatrzyma się w wierzchniej warstwie materiału.

 

Źródło: http://www.cocacola.com.pl/historie/czym-rozni-sie-odziez-termiczna-od-termoaktywnej

Podobne artykuły

6 kwietnia – Międzynarodowy dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju

Jak nosić bieliznę termoaktywną?