Skip to main content

Jak prać odzież termoaktywną?

Każdy z nas wie jak istotną rolę odgrywa w sporcie odzież termoaktywna. Pozwala ona na prawidłową wymianę ciepła po między ciałem człowieka, a otoczeniem. Osoby aktywnie uprawiające dyscypliny sportowe są narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Dla nich tworzy się specjalnie przystosowany typ odzieży, której zadaniem jest wsparcie procesu termoregulacji, który zachodzi podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu nasz organizm utrzymuje odpowiedni poziom ciepła. Co najważniejsze nie przegrzewa się i nie oziębia. Osoba aktywna może zatem w komfortowych warunkach wykonywać swoje sportowe pasje.

Właściwości odzieży termoaktywnej pozwalają na:

  • poprawne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz,
  • jednocześnie izolują organizm przed oziębieniem, czyli utratą ciepła,
  • zachowanie równowagi cieplnej.

Bardzo istotne jest odpowiednie dbanie o stan naszej odzieży termoaktywnej. Ze względu na to, że spełnia ona szczególną rolę w trzymaniu ciepła należy właściwie obchodzić się z jej pielęgnacją. Zazwyczaj podstawowe wskazówki odnoście prania odzieży zamieszcza producent na metce, ale nie zawsze są one sprecyzowane. Oto kilka podpowiedzi odnośnie oznaczeń.

Po pierwsze jeżeli chcemy wybrać odpowiedni środek piorący trzeba zastanowić się czy nie popsuje on właściwości naszej odzieży. Ubrania termo-aktywne posiadają specjalną strukturę, która pozwala na oddychanie naszej skóry. Dodatkowo środki piorące takie jak proszki posiadają substancje wypełniające, które mogą pogorszyć przepuszczanie powietrza. Najlepszym rozwiązaniem są płyny do prania, które ostatnio cieszą się co raz większą popularnością. Na rynku jest bardzo duży wybór płynów o odpowiednich właściwościach dla skóry i tkaniny.
Płyn do prania Atsko Sport Wash w saszetkach. Jest przeznaczony do tkanin: HI-TECH, BlocVent, Gore-Tex, Climatic, eVent, Entrant, HyVent, Gelanots, Polartec, Soft-Shell.
Odnawia przepuszczalność i wodoodporność tkaniny oraz usuwa plamy z błota, krwi i trawy. Co najważniejsze nie zawiera środków wybielających, fosforanów, środków zmiękczających, a także środków zapachowych. Jest przeznaczony do prania ręcznego i mechanicznego. Znajduje zastosowanie w praniu bawełny, pierza, jedwabiu oraz materiałów technicznych. Płyn doskonale radzi sobie również z nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto posiada bezwonny zapach i nie pozostawia zacieków. Jedna saszetka płynu jest przeznaczona na jedno pranie mechaniczne w pralce. Na silnie zabrudzone miejsca polecane jest bezpośrednie dozowanie na plamę. Podczas prania ręcznego poleca się użycie połowy zwartości saszetki na 4 litry wody. Pranie w zimnej wodzie sprawia, że kolor pozostaje dłużej trwały. Według zaleceń pranie należy suszyć rozłożone.

Kolejnym rozwiązaniem jest Nikwax Tech Wash. Jest to bezdetergentowe mydło w płynie do prania odzieży typu outdoor. Bezpiecznie odświeża właściwości oddychające i impregnujące.
Produkt nie zawiera detergentów i może być stosowany do czyszczenia odzieży i sprzętu bez szkody dla membrany DWR. Poleca się stosowanie tego środka zamiast detergentów lub proszków do prania. Przedłuża on okres korzystania ze sprzętu i optymalizuje jego właściwości na świeżym powietrzu. Zapewnia zachowanie oryginalnych właściwości wodoodpornych. Może być stosowany w pralce automatycznej. Co najważniejsze nadaje się do wszystkich rodzajów tkanin, włączając w to tkaniny techniczne.
Usuwa brud, który może przyciągnąć wodę i przesłaniać wodoodporne wykończenia. Nie pozostawia po sobie resztek przyciągających wodę i przyspieszających przemakanie tkanin. Dodatkowo usuwa resztki detergentów pozostałe po poprzednim praniu.

i-nikwax-tech-washŻel do prania odzieży sportowej
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Wiadomo, że odzież termoaktywna jest delikatnym materiałem. Dlatego można zastosować do jej pielęgnacji środki piorące dla dzieci. Skóra dziecka jest wrażliwa i preparaty dla niej przeznaczone są odpowiednio przystosowane, aby nie wywołać negatywnych skutków. Odzież termo-aktywna również współpracuje ze skórą. Dobrym rozwiązaniem są płatki piorące. Na początku może wystąpić problem z ich rozpuszczeniem. Należy zalać je wrzątkiem. Następnie intensywnie mieszać, aż do rozpuszczenia.
Dzidziuś płatki mydlane do prania. Delikatne dla skóry, nie wywołujące reakcji alergicznych oraz podrażnień. Przeznaczone do stosowania w pralkach automatycznych oraz wirnikowych. Sprawdzają się również w praniu ręcznym. Dokładnie usuwają wszelkie zabrudzenia. Delikatne dla takich tkanin, jak jedwab oraz wełna. Formuła w nich zawarta jest pozbawiona detergentów, barwników oraz drażniących enzymów.

Pranie w pralce czy ręczne?

Tutaj oba sposoby są poprawne. Przy praniu ręcznym poświecimy więcej swojego czasu. Natomiast decydując się na pralkę warto zastosować się do kilku zasad. Pierwszą z nich jest zachowanie odpowiedniej temperatury, która nie może przekraczać 30 stopni Celsjusza. Przy wyższym poziomie pranie może zafarbować i zmienić swoje właściwości. Przed włożeniem prania do pralki trzeba sprawdzić czy wszystkie suwaki są zapięte. To zapobiega uszkodzeniu odzieży. Dodatkowo prania nie należy wirować tylko rozwieszać do naturalnego wyschnięcia. Najlepiej robić to w przewiewnych, ale zacienionych miejscach, aby ubrania nie wyblakły. Ważną informacją jest to, że odzieży termoaktywnej nie wolno prasować.

Kluczowymi zasadami, o których należy pamiętać piorąc w pralce są:

  • nie używanie wybielaczy,
  • nie stosowanie płynów do płukania,
  • nie używanie środków zmiękczających, które niszczą strukturę materiału.

Co można stosować piorąc odzież termoaktywną:

  • delikatne proszki do prania typowe dla dzieci,
  • szare mydło,
  • płatki mydlane, po wcześniej odpowiednim ich rozpuszczeniu,
  • środki do prania odzieży termo-aktywnej.

Dodatkowo boimy się, że pranie mechaniczne może uszkodzić strukturę tkaniny odzieży termo-aktywnej. Rozwiązaniem na ten problem jest worek do prania odzieży delikatnej. Dzięki temu mamy pewność, że nasze ubranie pozostanie nie zniszczone.

Oprócz kupna gotowego worka można wykonać go samodzielnie z tetrowej pieluchy lub miękkiego materiału na firankę. Tego typu rozwiązanie jest bardziej elastyczne od sztywnego worka. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu odzieży termo-aktywnej, ponieważ brudna nie spełnia właściwie swoich funkcji. Po pierwsze plamy blokują przepływ powietrza. Natomiast brudny pot wchodzi w reakcję ze skórą. Po drugi następuje słabsze odprowadzanie wilgoci z naszego organizmu. Przez to jest ona zatrzymywana i pocimy się intensywniej. Dodatkowo czysta odzież poprawia komfort aktywności fizycznej.

 

Źródło: https://www.trasymasy.pl/jak-prac-odziez-termoaktywna/

Podobne artykuły

Ćwicz, na zdrowie!

Jak dobrać rodzaj bielizny termoaktywnej do typu aktywności fizycznej?