Skip to main content
mężczyzna i kobieta biegający po plaży przy zachodzie słońca

Poznaj 4 rodzaje treningu biegowego

Wielu osobom wydaje się, że bieganie nie jest niczym skomplikowanym, a sam trening zawsze będzie wyglądał tak samo. Jednak nic bardziej mylnego. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć -poprawić szybkość, wytrzymałość, a może przygotować się do biegów długodystansowych – możesz zdecydować się na jedną z 4 metod treningowych.
Poznaj je wszystkie i wybierz taką, którą będzie dla Ciebie najlepsza.

Trening wytrzymałości

Inaczej nazywany treningiem na długie wybieganie. Jest doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i wypracowanie atletycznej sylwetki. Ważne jest zachowanie niższego tętna w czasie ćwiczeń. Sam bieg w zależności od Twojej kondycji może liczyć 5, 10 lub nawet 20 km. Ważne jest, aby czas trwania treningu nie przekroczył 2,5 h.
Głównym celem treningu wytrzymałości jest polepszenie przemiany materii oraz zwiększenie transportu tlenowego wewnątrz mięśni poprzez podniesienie ilości glikogenu oraz kapilarów (naczyń krwionośnych).

Trening poprawiający szybkość

Ten rodzaj treningu biegowego odbywa się zazwyczaj na krótkich dystansach maksymalnie do 400 m. Jego głównym celem jest zwiększenie prędkości biegu, poprawa kondycji oraz zwiększenie efektywności ćwiczeń. Ponieważ sesje zwiększające szybkość są bardzo intensywne, zaleca się, aby ich czas trwania nie przekraczał 30 minut.

Trening progowy

Jeśli zależy Ci na wypracowaniu świetnej kondycji oraz zwiększeniu odporności na zmęczenie to biegowy trening progowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Ćwiczenia należy wykonywać na granicy wydolności, tak, aby nie zmniejszać tempa przez cały czas trwania sesji, czyli około 60 minut. Trening progowy wykonywany jest na tzw. progu mleczanowym, czyli wtedy, kiedy stężenie kwasu mlekowego w mięśniach wynosi około 4mmol.

Trening interwałowy

To jedna z najpopularniejszych metod treningowych wśród biegaczy. Można znaleźć wiele definicji określających, jak powinien wyglądać bieg interwałowy. Najpopularniejsza z nich mówi, że jest to trening, który odbywa się na dystansie do 2 km, przy czym pokonanie jednego odcinka nie powinno trwać dłużej niż 5 minut. Trening interwałowy dzieli się na krótkie etapy ze względu na jego intensywność. Organizm, nawet wytrawnego biegacza, nie jest w stanie, wytrzymać tego typu treningu dłużej niż kilkanaście minut bez przerw.

Jak przygotować się do treningu biegowego?

Jeśli już wiesz, jaka metoda treningowa będzie dla Ciebie najlepsza, ważne jest odpowiednie przygotowanie do biegu. Konieczna jest prawidłowa rozgrzewka oraz zapewnienie sobie w trakcie treningu optymalnego nawodnienia. Niezwykle istotny jest też strój do biegania oraz stabilne i bezpieczne obuwie.
Bez względu na porę roku, odzież marki Treen będzie rewelacyjnym rozwiązaniem. Koszulki z krótkim rękawem, a także spodnie różnej długości doskonale sprawdzą się latem, zimą czy wiosną. Szeroki wybór odzieży zadowoli zarówno amatorów, jak i profesjonalnych biegaczy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą marki Treen.

koszulka z krótkim rękawem

Koszulka z krótkim rękawem BIAŁA

  • Materiał – gramatura 270g/m2, 92% poliester, 8% elastan
  • Optymalny krój daje możliwość uniwersalnego zastosowania
  • Oddychająca dzianina szybko odprowadza wilgoć ze skóry i utrzymuje odpowiednią temperaturę mięśni
  • Zoptymalizowane szycie z wykorzystaniem płaskich szwów zapewnia pełen zakres ruchów i zero otarć
  • Kompresyjny krój zapewnia idealne dopasowanie i swobodę ruchów
  • W całości wyprodukowana w Polsce, z gatunkowego materiału

Podobne artykuły

Czy strój na trening ma znaczenie?

Odzież termoaktywna – terminy i definicje, które powinieneś znać