Skip to main content

Rano, popołudniu czy wieczorem? Jaka jest najlepsza pora na trening?

Wiele osób rozpoczynając przygodę z aktywnością fizyczną, zastanawia się, jak dopasować trening do swojego dobowego rytmu dnia. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele zależy od indywidulanych preferencji oraz rozkładu codziennych obowiązków. Dowiedz się jakie zalety ma wieczorna lub wczesno poranna aktywność fizyczna i wybierz tą, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Kiedy trenować? Badania naukowe

W 2016 roku badacze z Finlandii przeprowadzili eksperyment naukowy na grupie 42 mężczyzn, których podzielili na dwa zespoły. Naukowcy chcieli zbadać, czy pora, w jakiej odbywa się trening ma wpływ na rozwój siły i masy mięśniowej. Grupa kontrolna A wykonywała trening wcześnie rano, pomiędzy godziną 6.30 a 10.00, a grupa B, popołudniu, w godzinach 16.00-20.00. Jak się okazało zespół wieczorny uzyskał lepsze efekty, zwłaszcza jeśli chodzi o przyrost tkanki mięśniowej.

Inne badanie pochodzące z 2012 roku częściowo tłumaczy dlaczego grupa kontrolna B trenując dokładnie w ten sam sposób, ale o innej porze, uzyskała lepsze wyniki. Milan Sedliak oraz współpracownicy chcieli sprawdzić wpływ pory ćwiczeń na fosforylację białek regulujących hipertrofię i metabolizm tkanek mięśniowych. Po zakończeniu badania przeprowadzono biopsję mięśni u osób z grup kontrolnych , po której okazało się, że część sygnałów anabolicznych była wyższa u osób trenujących późnym popołudniem, co ostatecznie przełożyło się na rozwój masy mięśniowej.

Zalety porannego treningu

W świecie sportu znajdą się także zwolennicy porannej aktywności fizycznej, która według wielu jest świetnym rozwiązaniem. Pozwala zacząć aktywnie dzień, a dodatkowo zmniejsza ryzyko, że wydarzy się coś niespodziewanego, co nie pozwoli Ci spokojnie poćwiczyć wieczorem. Niektórzy decydują się nawet na poranny trening na czczo, który pozwala spalić jeszcze więcej kalorii niż zazwyczaj. Należy jednak pamiętać, że bez względu na porę treningu, najważniejsza jest regularności i zaangażowanie w wykonywane ćwiczenia. Tylko dzięki temu możesz uzyskać satysfakcjonujące efekty. Dodatkowo warto odpowiednio przygotować się do aktywności fizycznej.

Marka Treen oferuje najwyższej jakości odzież termoaktywną dla sportowców, która doskonale sprawdzi się zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Ubrania termoaktywne są niezwykle wygodne, doskonale odprowadzają wilgoć na zewnątrz i pozwalają skórze oddychać.

Jeśli szukasz wygodnej i sprawdzonej odzieży treningowej koniecznie odwiedź sklep marki Treen.

Podobne artykuły

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać na lato?

Jak dbać o aktywność fizyczną w domu?