Skip to main content

Trening interwałowy

Czy wiesz, jaki trening będzie dla Ciebie najlepszy? Poznaj różne rodzaje aktywności fizycznej.

Zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla Ciebie najlepszy? Jednak nie wiesz dokładnie, czym charakteryzują się różne typy treningów? W zależności od tego, jaki cel chcesz osiągnąć – wzmocnić i zwiększyć masę mięśniową czy może zredukować wagę – warto zdecydować się na określony rodzaj ćwiczeń. Trening interwałowy doskonale sprawdzi się zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. Dowiedz się więcej na temat ćwiczeń interwałowych.

Trening interwałowy w pigułce

Jako pierwsi z interwałów korzystali lekkoatleci. Pionierem tej metody został pochodzący z Czech Emil Zatopek, który dzięki swoim umiejętnościom czterokrotnie stanął na podium Igrzysk Olimpijskich. Trening interwałowy polega na regulowaniu zmiennego tempa ćwiczeń, a to pozwala na zdecydowanie szybsze spalanie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym budowaniu mięśni. Możemy wyróżnić dwie podstawowe metody interwałowe:
metoda ekstensywna, która polega na ćwiczeniu z umiarkowaną intensywnością przy dużej ilości powtórzeń oraz krótkimi przerwami pomiędzy seriami,
metoda intensywna, której głównym założeniem jest wysoka intensywność ćwiczeń, krótkie przerwy oraz mniejsza ilość powtórzeń niż w przypadku metody ekstensywnej.

Na co zwrócić uwagę decydując się na trening interwałowy?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby intensywny ruch był przeważający w trakcie treningu. Należy go przeplatać z okresami umiarkowanymi. Intensywny wysiłek oznacza trening do około 90% maksymalnego tętna, a umiarkowany do 60%. W początkowej fazie ćwiczeń warto skorzystać z pulsometru, którego wskazania pomogą Ci ustalić tempo ćwiczeń. Przy treningu interwałowym istotny jest także odpowiedni ubiór. Odzież termoaktywna marki Treen świetnie odprowadza wilgoć, zapewniając uczucie suchości. Bielizna termoaktywna Treen jest bardzo wygodna, elastyczna, nie krępuje ruchów umożliwiając w ten sposób komfortowy i efektywny trening. Szeroki wybór ubrań sprawia, że zarówno amatorzy, jak i zawodowi sportowcy znajdą coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą odzieży termoaktywnej w sklepie online na www.treen.pl.

Podobne artykuły

Nowy rok, nowy ja?

Rowerowy maj