Skip to main content
Marszobiegi jako rodzaj treningu - dla kogo, zalety, zasady

Marszobiegi

Czy wiesz, jaki trening będzie dla Ciebie najlepszy? Poznaj różne rodzaje aktywności fizycznej.

Marszobiegi

Ten rodzaj treningu docenią przede wszystkim osoby, które z jakiś powodów nie mogą trenować biegowo. Marszobieg to szybki marsz przeplatany z okresami biegu lub – dla bardziej zaawansowanych – odwrotnie. Bieg na przemian z szybkim marszem. Marszobieg to doskonały sposób na utratę zbędnych kilogramów oraz poprawę formy bez nadmiernego obciążania stawów i kości.

Zalety marszobiegu

Jak niemal każda aktywność fizyczna marszobiegi niosą ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim to świetne rozwiązanie dla osób z dużą nadwagą lub otyłych. Godzinny, intensywny trening marszobiegowy może spalić nawet 500 kcal. Dodatkowo ten rodzaj ćwiczeń doskonale dotlenia organizm, wzmacnia mięśnie i stawy, poprawia ogólną sprawność fizyczną.

Jak przygotować się do marszobiegu? Podstawowe zasady

Zarówno do ćwiczeń na siłowni, podnoszenia ciężarów czy treningu biegowego należy się odpowiednio przygotować. Oto 5 podstawowych zasad, o których koniecznie należy pamiętać rozpoczynając przygodę z marszobiegami.

  1. Rozgrzewka i rozciąganie.  To nieodłączne elementy każdego treningu. Dzięki umiejętnemu rozciąganiu unikniesz bolesnych zakwasów, a dobrze wykonana rozgrzewka pozwoli zminimalizować ryzyko kontuzji.
  2. Kontroluj czas treningu i tętno. Trening marszobiegowy powinien trwać około 30 minut. Na podstawie oceny Twojej kondycji fizycznej ustal okresy intensywnego wysiłku np. 2 minuty biegu i 8 minut spokojniejszego ruchu, w 3 seriach. Po około tygodniu zacznij zmieniać te proporcje, wydłużając czas biegu. Warto także skorzystać z pulsometru, który pomoże dobrać intensywność treningu.
  3. Prawidłowa postawa ciała. Odpowiednie ustawienie kręgosłupa i stóp znacząco zmniejsza ryzyko poważnej kontuzji czy nieszczęśliwego naciągnięcia mięśni, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę. Ważny jest także oddech. W trakcie marszobiegu należy wciągać powietrze nosem i spokojnie wydychać ustami.
  4. Regularność. Aby efekty marszobiegu były zadowalające ważna jest konsekwentność . Trening należy wykonywać 3-4 razy w tygodniu, nie zapominając o chwili na regenerację.
  5. Odpowiedni ubiór. Strój należy dopasować przede wszystkim do aury panującej na zewnątrz. Bez względu na porę roku, świetnym wyborem będzie bielizna termoaktywna marki Treen. To wysokiej jakości odzież, która doskonale odprowadza wilgoć i zapewnia uczucie suchości i komfortu. To niezwykle istotne zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych, kiedy łatwo o przeziębienie.

Jeśli szukasz odpowiednich ubrań do ćwiczeń – nie tylko tych marszobiegowych – koniecznie odwiedź sklep online marki Treen. Znajdziesz tam najlepszej klasy odzież, która zapewni Ci wygodę i komfortowy trening.

Podobne artykuły

Trening interwałowy

Rano, popołudniu czy wieczorem? Jaka jest najlepsza pora na trening?